Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi'nin yürülüğe girmesiyle beraber akıllara pek çok soru işareti geldi. Bu sorulardan bazılarını cevapladık:

İstanbul Trafiğinde Kullanılmaya Başlayan Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi Nedir?

İstanbul trafiğini kontrol edebilmek ve rahatlatmak amacıyla İBB mühendislerince geliştirilen EDS sistemleri, kavşaklar için de kullanılmaya başladı. Daha önce mobil araçlara monte edilerek hız ihlallerini ölçmeye başlayan EDS teknolojisi, şimdi de ortak kullanım kavşak alanlarında kural ihlali yapan kişileri tespit ediyor. Kavşakların daha kontrollü kullanılmasını sağlayarak, araç akışını durduran veya yavaşlatan durumların önüne geçmek hedefleniyor. Böylece kavşaklardaki ortak noktaların daha verimli hale gelmesi ve geçen araç sayısının artması söz konusu olacak.

 

EDS Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Önemli kavşak noktalarına konuşlandırılan EDS sistemi, kavşak ortak kullanım alanında yaşanan yoğunluğa rağmen kavşağa girecek olan araçları cezalandırıyor. Yeşil ışık yanmış olsa bile kavşak noktasındaki yoğunluğa dahil olan araçların fotoğrafları hareket eden ve sabit kamera sistemleri tarafından çekiliyor. Bir adet geniş açıdan alınan ihlal görüntüsü, bir adette dar açıdan alınıyor. Aracın ihlali gerçekleştirmeden önceki pozisyonu da fotoğraflanıyor. Dolayısıyla ihlalin yapıldığı an kare kare tespit edilmiş oluyor.

 

EDS Taralı Alan İhlal Tespit Sisteminde Uygulanacak Ceza Ne Kadar?

EDS sistemi tarafından kavşak ihlali yaptığınız tespit edilmesi durumunda 88 TL ceza uygulanacak. Trafik ceza rehberinde belirtilmiş olan “Işıklı trafik ikaz cihazının izin vermesi durumunda dahi trafik akışını engelleyecek durumlarda kavşağa girmek” adlı maddeye dayanarak, Emniyet Trafik Şube Müdürlüğü işlem yapacak.

 

Taralı Alan İhlal Tespit Sisteminin Uygulandığı Kavşak Noktaları Nerelerde?

EDS kavşak tarama sisteminin uygulandığı önemli kavşak noktaları Aralık 2015 itibariyle şu şekildedir:

• Dolmabahçe Kavşağı
• Kanyon Önü Büyükdere Caddesi
• Edirnekapı Kavşağı
• Fındıkzade Kavşağı

EDS kavşak tarama sistemi İstanbul’un yoğunluk yaşanılan diğer kavşaklarında da kullanılacak.

 

Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi Tarafından Ceza Almamak İçin Ne Yapacaksınız?

Kavşak noktalarında kural ihlali yapan her araca, EDS sistemi tarafından ceza kesilecek. Bu cezayla muhatap olmamak adına aklınızdan çıkarmamanız gereken kural şudur: Kavşak noktasına girdiğiniz zaman trafik akışından dolayı aracınızı yavaşlatmak veya kavşakta durdurmak zorunda kalacağınızı düşündüğünüzde, kavşağa girmeyin. Trafik lambası yeşil olsa bile, yoğunluk sırasında kavşağa girmemek, ceza almamanızı sağlayacaktır.

07.01.2016

Diğer Haberler

Koleos Yıl Sonunda Geliyor! 05.09.2016

Renault'nun yeni D SUV segmentindeki aracı Koleos’un, yıl sonunda satışa sunulması planlanıyor.

ASF Otomotiv Fortune 500’de! 29.07.2016

Türkiye otomotiv pazarının yükselen değerlerinden ASF Otomotiv, Türkiye'nin en başarılı şirketlerinin yer aldığı Fortune 500 Listesi’ne üst üste ikinci kez girmeyi başardı.

Renault Talisman, ASF Renault Kartal Showroom'da! 08.03.2016

"Hayatın akışını, duruşun belirler" sloganı ile farklı bir deneyim yaşatmaya geleceğinin sinyallerini veren ve heyecanla beklenen Renault Talisman, ASF Renault Kartal Showroom'da!

Renault Elektrikli Arabalar Avrupa'da 1 Numara! 02.02.2016

Renault’nun geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürdüğü ZOE Avrupa’da en çok satan elektrikli araba oldu. Kangoo Z.E. ise Avrupa’da en çok satan elektrikli LCV olmayı başardı.

Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi Hakkında Sık Sorulan Sorular 07.01.2016

Taralı Alan İhlal Tespit Sistemi'nin yürülüğe girmesiyle beraber akıllara pek çok soru işareti geldi. Bu sorulardan bazılarını cevapladık: